Od Charkowa do Krakowa. Aukcja sztuki ukraińskiej

Już w najbliższy czwartek 5 października, zaprezentujemy Państwu naszą Aukcję sztuki V, zatytułowaną Od Charkowa do Krakowa. Ta wyjątkwa aukcja, zorganizowana we współpracy z Fundacją „Bractwo Wolnych Artystów” jest częścią wielowektorowego projektu „Od Charkowa do Krakowa”, zainicjowanego przez Fundację, a zarazem wpisującego się w ambicję ArtKrak Auction House, aby oferować klientom sztukę różnorodną, odpowiadającą na różnym gustom i kieszeniom, nieodmiennie jednak na najwyższym poziomie.

Założycielem Fundacji „Bractwa Wolnych Artystów” jest Walery Zawierszyński – znany na Ukrainie krytyk sztuki, autor kilku monografii, rodowity mieszkaniec Charkowa i absolwent tamtejszej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych.

Celem Aukcji jest zaprezentowanie na polskiej scenie artystycznej wyjątkowego fenomenu Charkowskiej Szkoły Artystycznej, ale także – zwłaszcza w kontekście trwającej inwazji rosyjskiej na Ukrainę – wspieranie morale i twórczego ducha charkowskich artystów, umożliwienie im sprzedaży ich dzieł, a co za tym idzie godne życie oraz możliwość zakupu materiałów i dalszej pracy. Wreszcie, część zysku z Aukcji (podział według decyzji Fundacji i artystów uczestniczących w projekcie) zostanie przekazane ma wsparcie personelu wojskowego znajdującego się na pierwszej linii frontu walki z agresorem.

Wszyscy prezentowani artyści są absolwentami, studentami lub wykładowcami najstarszej artystycznej uczelni Ukrainy – Charkowskiej Państwowej Akademii Wzornictwa i Sztuki, założonej w 1921 roku. Wywodzący się z niej artyści są znani i cenieni nie tylko w Ukrainie, ale na całym świecie. Proponowane na Aukcji prace powstały w różnych okresach: od lat 80 po dzieła współczesne, zrealizowane już w trakcie trwania wojny. Tym samym koneserzy sztuki mają okazję zapoznać się nie tylko z różnorodną twórczością współczesnych artystów, ale także odkryć wczesne obrazy reprezentantów Charkowskiej Szkoły Artystycznej.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z twórczością i życiorysami artystów oraz do licytacji. Ta wyjątkowa Aukcja – pierwsza z serii zaplanowanych we współpracy między ArtKrak Auction House i Fundacją „Bractwo Wolnych Artystów” – pozwoli Państwu nie tylko odkryć wyjątkowych twórców i wzbogacić własną kolekcję, ale także wspomóc szczytny cel.